«
»

 Uudised (23)Uudiste arhiiv
Liitu uudiskirjaga
Teie nimi:
E-mail:

Uudised

Tagasi
07/09/2015 23:17  Miks nisu ei seedu? Asi pole gluteenis.
Miks nisu ei seedu? Asi pole gluteenis.
Tsöliaakia või gluteeni talumatus on ameeriklaste seas väga levinud ilming ja see on eriti esile tõusnud viimasel kümnendil. Nagu selgub, pole USA nisu muutunud toksiliseks geenidega manipuleerides. Problem peidab end hoopis tema kasvatus- ja koristusmeetodites.
Tuntud blogija ja kolme lapse ema Sarah Pope, avaldab artiklis The Real Reason Wheat is Toxic (it’s not the gluten) peamise põhjuse, miks inimese organism pole enam võimeline seedima nisu kleepvalku – gluteeni ja mis üha suurem hulk ameeriklasi valib gluteenivaba dieedi. Selgub, et kogu saladus peitub taimekaitsemürgis Roundup.

USA-s on tavaks 7-10 päeva enne nisu koristust pritsida põllud üle herbitsiidiga Roundup. See võimaldab varasemat koristust, väiksemaid saagikadusid ja rahalisi kulutusi.

Roundup sisaldab surmavalt ohtlikku glüfosaati. Esmakordselt soovitati seda mürki kasutada vilja koristuseelseks kuivatamiseks 1980-ndate alguses. Viimase 15 aastaga on see protsess saanud juba loomulikuks koristustehnoloogia osaks. Ligemale 30% kogu toodetavast Roundupist kasutatakse traditsioonilises põllumajanduses „kuivatusainena”.

Dr. Stephanie Seneff  Massachusettsi  tehnoloogiaülikoolist , kes on seda probleemi süvendatult uurinud, annab teada, et kasvava vilja glüfosaadiga pritsimise tulemuseks on see, et enamus USA nisust on selle ainega saastunud. Sellise töötlemise tulemusena annab nisu rohkem saaki. Kui taim sureb, tungib glüfosaat seemnetesse. Kui taim enne loomuliku küpsemist hukata, annab ta suuremat saaki , ütles Sneff oma ettekandes Indianapolises toimunud toitumisprobleemide konverentsil. USa põllumajandusdepartemangu andmetel olid 2012 aastal Roundupiga töödeldus 99% kõvanisust, 97% suvinisust ja 61% talinisust. Numbrid näitavad kasvutendentsi: 1998. aastal töödeldi 88% kõvanisust, 91% suvinisust ja 41% talinisust.

Roundupi tootja „Monsanto” väidab, et taimede koristuseelsel pritsimisel, kui terade niiskusesisaldus on kõrgem kui  30%, tõmbab taim herbitsiidi seemnetesse.   Farmeritele see sobib, sest taime varane tapmine kindlustab ka varasema saagi. Nisupõllu küpsemine on sageli ebaühtlane. Roundupiga pritsimine aga kiirendab põllu vähemküpsemate alade valmimist. Mürk tungib pooltooretesse teradesse ja sealt edasi juba jahuna toidulauale.
Sellisest viljast valmistatud tooteid süües satuvad mürgi osakesed ka inimorganismi. Märkimist väärib, et otra, millest valmistatakse linnaseid õlle tootmisele, ei lubata müüki, kui seda enne koristust on pritsitud.  Niisamuti on lood ka läätse ja hernega. Nisuga aga pole mingeid takistusi.
See pole ainult USA probleem. Ka Suur-Britannias leitakse leivast proove võttes sageli glüfosaadi jääke. Osades Euroopa maades on hakatud probleemi siiski tõsisemalt suhtuma ja Hollandis on juba Roundupi kasutamine keelatud. Lähiajal on oodata, et see mürk keelustatakse ka Prantsusmaal.

Orginaalteksti juures olevas tabelis on näha seost järsu glüfosaadiga töötlemise kasvu ja tsöliaakiasse haigestumiste suurenemise vahel, 1990-ndal aastal USA-s.  Tabel pärineb ajakirja „Interdisciplinary Toxicology” 2013 aasta detsembri numbrist.. Uuringus vaadeldakse kuidas glüfosaat kutsub esile autoimmuunhaiguste tekkimist. Tasub meeles pidada, et nisu pole geenmuundatud ja tal puudub märge: „Roundup Ready”, ehk märkus, mis ütleb, et viljal puudub vastupanuvõime Roundupi hukutavale toimele. Samas on see märge olemas GMO-maisil ja GMO-sojal. Seetõttu tapab glüfosaat nisu kõige lihtlabasemal moel.

Roundup mõjub  kasulike soolebakterite funktsioneerimisele hukutavalt, põhjustab soolte lekkimist ja tagajärjena autoimmuunhaiguste sümptomite teket. Kõige hullem on see, et glüfosaadil on inimorganismis kumuleeruv toime – probleem formeerub ilma igasuguse sümptomaatikata raskematel juhtudel kuudega, sagedamini alles aastatega. Põletik haarab organismis järjepidevalt üha uusi ja uusi alasid. Sellise süsteemse põletiku tagajärjeks on patoloogiad ja haigused, mida seostatakse nn. lääneliku elustiiliga: soole-seedetrakti häired, rasvumine, diabeet, südamehaigused, depressioon, autism, viljatus, vähk, sclerosis multiplex, alsheimeri tõbi jne.
Nisu pole ainus kultuur, mida Roundupiga kuivatatakse, ka oder, kaer, riis, erinevad seemned, suhkrupeet jne.
Ainus võimalus ennast säästa, on hakata toitu ostma ainult neilt farmeritelt, kes suhtuvad nii enda-, oma klientide kui ka ümbritseva looduse tervisesse austavalt ja lugupidavalt, kasvatades oma toodangut säästvaid ja traditsioonilisi tehnoloogiaid kasutades.


Lühendatult tõlkinud
Mati Rebane
 
http://rodovid.me/organic_eat/pochemu-pshenica-perestala-usvaivatsya-delo-ne-v-glyutene.html
 

Lisa kommentaar:
Autor: 
Kommentaar:
Spämmirobotite tõke - trükkige kood mida näete pildil:
  Uuenda*
 

Salvesta kommentaar

Tagasi