Lyapko aplikaatorid – need on elastsed, meditsiinilisest kummist (kasutatakse ainult naturaalset kautšukit) ning meditsiinikvaliteediga nõeltega varustatud plaadid, lindid, rullikud ja vööd. Nõelad on valmistatud organismile vajalikest metallidest: tsink, vask, raud, nikkel ja hõbe.
Aplikaatoreid võib kasutada mistahes keha piirkondades, kuid sagedaseimaks kasutuspiirkonnaks on selg. Kasutamine:
• Kõige parem viis tema efektiivsuse kogemiseks on aplikaatori ostmine. • Kõikide aplikaatorite tööpõhimõte on üks ja sama.
Vask on organismis kõige levinumaks katalüsaatoriks. Valkudega koos aktiveerib ta fermendid ning määrab nende spetsiifilisuse. See metall kuulub rohkem kui 30 valgu ja fermendi koostisse. Füsioloog V.P. Raitses ütleb, et aju on omalaadne „vase depoo“. Emotsionaalse stressi , psühhosteenia ja neurasteenia korral langeb ajukoe vase sisaldus märkimisväärselt. Vase defitsiit põhjustab funktsionaalseid häireid närvisüsteemi töös ning märgatavalt suureneb ka krampide tekkevõimalus. Hõbe. Inimorganismis leidub kõige rohkem hõbedat ajurakkudes, silma pigmendikihtides ja hüpofüüsis. Hõbedal on selgelt väljendunud antiseptiline- ja põletike vastane efekt. Ta rahustab ja lõõgastab närvisüsteemi ning aitab stabiliseerida hingelist tasakaalu. Ta aitab leevendada spasme veresoontes ning osaleb vererõhu regulatsiooniprotsessides. Raud kuulub maksa-, põrna-, aju- ja lihaskiudude rakkude koostisse. See metall osaleb erütrotsüütide ja hemoglobiini moodustamise protsessides. Ta mõjutab aktiivselt hapniku ja süsihappe balanssi organismis ning ta kuulub hingamisfermentide koostisse. Naise organismis suureneb raua vajadus märkimisväärselt raseduse ajal. Tema defitsiit põhjustab aneemiat. Lapseea rau defitsiit langetab humoraalset immuniteeti. Tsink. Osaleb väga paljudes ainevahetusprotsessides. Ilma temata ei saa normaalselt funktsioneerida: hüpofüüs, kõhunääre ja sugunäärmed. Ilma tema osaluseta ei saa jaguneda rakud ning kõhunääre ei sünteesi insuliini. Ta on asendamatu vereloomes ja süsivesikute,- rasvade- ja valkude ainevahetuses. Tsingi defitsiit mõjutab harknäärme-, põrna-, lümfisõlmede- ja immuunsüsteemi tööd. Tsingi vaeguse korral täheldatakse mõttetegevuse aeglustumist ja mälu häireid. Tsink reguleerib ostegeneesi, keratogeneesi, haavade kinni kasvamist ning ta alandab onkoloogiliste haiguste tekkeriske. Nikkel on samuti üks elutähtsatest mikroelementidest. Mis otseselt mõjutab vereloomet ning ennetab leukoosi teket.
|
Ioonvoolude liikumine kui galvaaniline paar on kontaktis nahaga.
Elektrogalvaanilised mikrovoolud:
- Tekitavad mikroelementide (Cu, Fe, Zn, Ni, Ag) difusiooni ning soodustavad nende deponeerumist kudedesse. Mikroelemendid omakorda on asendamatud erinevate organite ja organsüsteemide funktsioneerimises.
- Aktiveerivad rakkude hingamisfermendid.
- Normaliseerivad koevedelike PH.
- Aktiveerivad kudedes toimuvad ainevahetusprotsessid.
- Taastumisprotsesside stimulatsioon.
Mõjud
Toniseeriv toime (hommikul ja päeval) – rullik (3-7 min); aplikaator – (7-10 min)
Harmoniseerimine (mistahes kellaaeg) – rullik (8-15 min); aplikaator – (12-18 min)
Lõõgastav ja rahustav (soovitavalt päeva teisel poolel või enne uinumist) – rullik (15-20 min); aplikaator – (20-30 min või kauem)
Staatilisi, lapikuid aplikaatoreid kasutatakse keha põhi- ja abitsoonide mõjutamiseks. Rullikuid kasutatakse kui on tarvis mõjutada selgroo kõrval asuvaid tsoone ja reflektoorse diagnostika tegemisel. Kuidas rullikuid ja aplikaatoreid kasutada, kuidas kiirelt valust vabaneda ning taastada oma töövõime?
90% juhtudest tuleb mõjutada tsooni, mis häirib (valu piirkond). Efektiivsuse suurendamiseks tuleb mõjutada lisaks veel abi- ja lisatsoone. Mis tahes probleemiga tegemist ka poleks, tuleks alati mõjutada ka selgroogu. Lisatsoonide mõjutust tuleb kasutada siis kui mingil põhjusel põhitsooni mõjutamine pole võimalik. Lisa- ja abitsoonid asuvad tavaliselt põhitsooni vastaspoolel. Raviefekti tugevdamiseks mõjutage kindlasti ka terve kehapoole sümmeetrilisi tsoone.
Hea terapeutilise efekti saavutamiseks on tarvis:
- Valida õiged tsoonid ja õiged toimimismeetodid.
- Aplikaatorite õige paigutus.
Aplikaatori õigeks asetamiseks on kõige olulisem, et keha raskus oleks kõikidele nõeltele võrdne. Mitte mingil juhul ärge asetage aplikaatorit kõvale ja siledale pinnale. Püüdke võimalikult täpselt moodustada aplikaatorile aluspind, mis kopeerib selgroo loomulikku vormi. Asetage padjad, rullikeeratud saunalinad või pleedid kaela alla ja vöö kohta.
Esimese 5 minuti jooksul ebamugavad torked kaovad ning tekib üleüldine soojatunne või meeldiv „vibratsioon“, millele võib järgneda unisus ning üleüldine lõõgastus, mis läheb üle täisväärtuslikuks uneks.
Pidage meeles!
Kui ebamugavustunne esimese 10-15 minuti jooksul järele ei anna, tuleb nende kasutamine lõpetada ning proovida uuesti 5-10 tunni möödudes või järgmisel päeval ning vähendada kokkupuute pinda nahaga. Ebamugavustunde põhjuseks võib olla: aplikaatori vale asukoht, naha ebaühtlane surve nõeltele, aplikaatori nihkumine ja naha kriimustamine.
Video aplikaatorite kasutamise kohta
Kasutuskestvus sõltub probleemi sümptomaatikast ja konkreetsest soovist. Intensiivsete valude-, kõrge vererõhu- ja unetuse korral ning ärritus- ja erutusseisundite puhul on soovitatav aplikaatorit kasutada päeva teisel poolel või enne uinumist. Kestus võiks olla 15-30 minutit ja kui kasutate rullikuid siis 10-15 minutit.
Hüpotoonia, unisuse, tundlikkuse languse ja nõrkuse korral ning nõrgestatud haiged ning vanurid võiksid aplikaatorit kasutada hommikutundidel või päeva esimeses pooles. Kestus võiks olla 7-10 minutit ja kui kasutate rullikuid siis 5-7 minutit.
On olukordi, kus selgelt väljenduv positiivne efekt saabub alles 1-2 tunni jooksul. Soovituslik kuuride kestus 1-2 nädalat. Kuure korrata 2-4 nädala möödudes.
Samuti on olemas praktiline positiivne kogemus, kus kuuri kestus oli mitmeid kuid ja seansse tehti igapäevaselt mitmel korral. Sellise kuuri käigus toimus pidev enesetunde paranemine, ühel hetkel kadusid kroonilised valud ning taastus elurõõm ning töövõime.
Soovitused
- Selgroo osteokondroosi korral heidetakse aplikaatorilr selili ja nad võib asetada selja-kaela alla täies ulatuses.
- Pea- ja kaelavalude korral; valud õlavöötme piirkonnas, -kätes, -südames, ja rinnaku piirkonnas siis tuleks aplikaatorid asetada pea-, kaela-, õlgade ja kogu ülakeha alla ning lisaks tuleks veel mõjutada randmeid ja jalataldu.
- Soole-seedetrakti-, maksa- ja neerude haiguste korral mõjutatakse aplikaatoriga selja kesk- ja alaosa ning vöökohta ning efekti tugevdamiseks võib kõhule asetada liivakoti.
- Valude korral kõhu alaosas, ristluu piirkonnas ning väkevaagna organite probleemide korral asetatakse aplikaatorid vöökohta, ristluu piirkonda, tuharatele ja alakõhule.
- Traumad ja luumurrud – aplikaator asetatakse 10 – 15 minutiks selgroo piirkonda, mis vastutab kahjustatud jäseme segmentaarse innervatsiooni eest ning seejärel murru kohast alla- või ülespoole.
-
Soolestiku operatsioonijärgse funktsionaalsuse taastamiseks asetatakase aplikaatorid lõikekohast üles- ja allapoole.
- Vaagnapiirkonna organite häirete korral, kuseerituse parandamiseks ja normaliseerimiseks; emaka-, munajuhade-, kusepõie-, eesnäärme põletikulised haiguste ja eesnäärme adenoomi korral asetatakse aplikaatorid vöökohta ning ristluu ja tuharate piirkonda.
- Külmetuste ja krooniliste kopsuhaiguste korral kasutatakse aplikaatorit samal viisil kui sinepiplaastreid. Selg, kael ja õlavöö, rinnakorv.
- Ägeda astmahoo rahustamiseks paigutada aplikaator kaela-õlavöötme ning selja üla- ja keskosa alla või kasutada nõelrullikut või nõelavööd, milledega teha „valulikke survestamisi“ rinnakorvi ülemisele poolele. Siia juurde on hea kasutada Buteiko väljatöötatud hingamissüsteemi.
- Allergilise nohu puhul asetada aplikaator kukla alla ning väikese aplikaatoriga mõjutada põskkoobaste tsoone.
- Arteriaalne hüpertensia, tugevad peavalud – aplikaator asetatakse kaela alla, abaluude piirkonda, õlavöötmele, ristluudele ja taldade alla ning pähe.
- Südame isheemiatõbi, stenokardia, rütmihäired ja teised südame-veresoonkonna probleemid – selja üla- ja keskosa, südame projektsiooni piirkond rinnal, südamele vastav tsoon randmel ja väikese sõrme küünevalli serv.
- Pankreatiit, mao haavandtõbi – abaluude alune piirkond ja vöökoht; ägenemiste korral valupiirkonnast üles- ja allapoole. (seljale ja kõhule või kasutada vööd).
- Varikoossed veenilaiendid alajäsemetel – selja osa, mis jääb abaluude ja vöökoha vahele, rinnakorvi paremale poolele ning maksa projektsioonile (15-20 minutit).
- Efektiivne rasvade põletus – aplikaator nõelasammuga 6,8 mm, asetada 7 – 10 minutiks kohtadele, kus rasva ladestusi esineb kõige rohkem ning vaheldumisi järgnevalt ka vastavasse piirkonda seljal ning vöökohta (15-20 min).
- Toksikoos raseduse varases staadiumis – rinnakorv, vöökohast kõrgemale 10-20 minutit ning kõhu ülaossa 15 minutit.
- Nimme-ristluu piirkonna valusündroom; emaka verevarustuse parandamine ning loote täisväärtusliku arengu tagamine – aplikaator vöökohta ja ristluu piirkonda, mõjutuse tugevus pehme ja õrn ning kasutada aplikaatoreid nõelasammuga 4,9 – 5,8 mm. Protseduuriaegsed tunnetused peaksid olema mugavad.
- Laktatsiooni säilitamiseks ja stimuleerimiseks rinnaga toitmise ajal – aplikaator asetada selja kesk- ning ülaosale; 15-20 minutiks ning 1-3 x päevas.
- Mastiidi korral asetatakse aplikaator rinnanäärme põletikupiirkonnale ning selja keskossa 1-3x päevas ja 10-15 minutiks.
- Insuldi korral kasutatakse aplikaatorit kõikidel selgroo piirkondadel ja jäsemetel. Alusatatakse terve kehapoolega, seejärel pea ning kael ning protseduur lõpetatakse kindlasti jalataldadega, kas siis aplikaatoril seistes või asetatakse jalad aplikaatorile toolil istudes.
- Kilpnäärme haiguste korral mõjutatakse selgroo kaela- ja turja piirkonda. Väga head efekti annab lisatsoonide mõjutamine – ristluu ja sabakont ning neerupealiste tsoon. Protseduur oleks hea lõpetada aplikaatoril seismisega. Erilist tähelepanu tuleks pöörata pöidla teise lüli liigestele ja jalataldadele ning suure varba ühinemiskohale jala pöial ning seda nii talla alt kui pealt.
Peavalud, kolmiknärvi neuralgia, näonärvi nevriit, näonärvi simpatalaagia, kuulmis- ja nägemishäired, hambavalu, külmetushaigused.
Aplikatsioonitsoonid: 0, 1; lisatsoonid 2, 10, 11; abitsoonid 3, 8, 22, 24, 25, 31 (28), 20
Farüngiit, Larüngiit, angiin, külmetushaigused, bronhide ja kopsude haigused, neuroloogilised sündroomid, kaela- ja selja ülaosa osteokondroos, kaela-õla pleksalgia, artriit, neuriit.
Aplikatsioonitsoonid: 2, 3; lisatsoonid 1, 4, 12, 13; abitsoonid 20, 22, 28, 31.
Stenokardia, kardialgia, osteokondroos, selgroo rinnakupiirkonna radikuliit, -müosiit ja neuralgia, bronhiit, mastiit, vähene laktatsioon rinnaga toitmise ajal.
Aplikatsioonitsoonid: 4; lisatsoonid: 3, 5, 13, 14; abitsoonid: 21,23,25, 29, 31.
Hüpertoonia, hüpotoonia, insuldijärgne taastumine. Aplikatsioonitsoonid: 1, 2, 3; lisatsoonid: 0,4 (14); abitsoonid: 7, 25, 28, 29, 31.
Söögitoru-, mao-, maksa- ja sapipõie haigused; osteokondroosi neuroloogilised sündroomid aga ka selle piirkonna mitoosid ja radikuliidid; rasvumine.
Aplikatsioonitsoonid: 5; lisatsoonid: 6, 15, 16, 17; abitsoonid: 21, 23, (25), (28), 29, 30, 31 (26 rasvumise korral).
Mao- ja 12-sõrmiksoole haavandtõbi, peensoole- ja neerude haigused; neerukoolikud.
Aplikatsioonitsoonid: 6, 7; lisatsoonid: 5, 8, 17, 18; abitsoonid: 23, 27, 29, 31 (1, 2).
Selja keskosa ja alaselja ostekondroosi neuroloogiline sümptomaatika; ülajäsemete -artriit, -artroos, -mitoos, radikuliit
Aplikatsioonitsoonid: 6, 7; lisatsoonid: 8, 17, 18, 27; abitsoonid: 22, 26, 28, 30, 31.
Ristluu piirkonna osteokondroosi neuroloogilised sümptomid (radikuliit, mitoos).
Aplikatsioonitsoonid: 7, 8; lisatsoonid: 9, 18; abitsoonid: 22, 26, 28, 30, 31.
Neerukivid, neerukoolikud, koliit, kõhukinnisus, pehmetoimeline toetus raseduse säilitamisel.
Aplikatsioonitsoonid: 6, 7, 8; lisatsoonid: 9, 18; abitsoonid: 23, 27, 29, 31.
Väikevaagna organite haigused, emaka- ja munajuhade põletik, tsüstiit, uretriit, prostatiit, sigmoidiit, hemorroidid, päraku lõhed, impotentsusfirgiidsus, enurees.
Aplikatsioonitsoonid: 8, 9; lisatsoonid: 7, 18, 19; abitsoonid: 27, 29, 30, 31, (23, 25).
Allergia, neurodermatiit, naha sügelus.
Aplikatsioonitsoonid: 3, 5; lisatsoonid: 6, 12, 15; abitsoonid: 22, 28, 30, 31.
Ülajäsemete traumad ja -luumurrud, reino tõbi.
Aplikatsioonitsoonid: 2, 3; lisatsoonid: 4, 13; abitsoonid: 20, 22, 24, (28, 30).
Alajäsemete traumad ja -luumurrud.
Aplikatsioonitsoonid: 7, 8; lisatsoonid: 18; abitsoonid: 26, 28, 30, (22, 27, 29).
Diabeet.
Aplikatsioonitsoonid: 5, 6; lisatsoonid: 16, 17; abitsoonid: 1, 2, 23, 29, 31.